Monor-Med

Szűrővizsgálati csomag

Labor, ultrahang, kardiológia

Prevenció - adjon esélyt önmagának

Miért válasszam a MonorMed Szűrővizsgálatot?

A legmodernebb, professzionális eszközökkel történik a vizsgálat.

A csomagár kedvezőbb,
mint a vizsgálatok külön-külön.

Egyetlen időpont foglalással több vizsgálat ugyanazon a napon.

Fontos számomra, hogy jó szakember vizsgáljon meg.

További előnyök

Megnyugtató magamnak és a családomnak is egy ilyen szűrővizsgálat.

Közel van, nem kell Budapestre utazni, ha egy kultúrált rendelőt keresek.

Itt mindig odafigyelnek rám, rugalmas és segítőkész mindenki.

parkoló Monor med

A rendelő saját parkolójában kényelmesen, ingyenesen tudok parkolni.

Hogyan érkezzek a szűrővizsgálatra?

Szűrővizsgálati csomagunk elsősorban panaszmentes felnőtteknek kínál vizsgálatokat általános egészségi állapot felmérésére, prevenció céljával. 

A széles körű laborvizsgálat mellett hasi és nyaki területek ultrahangos vizsgálatát, valamint a szív-érrendszer állapotának felmérést végezzük el. 

A szűrővizsgálatot megelőző este már csak könnyű vacsorát fogyasszon, amennyiben hajlamos puffadásra, érdemes egy emésztést segítő készítményt is bevennie. A hasi ultrahangnál előnyös, ha az emésztőtraktust nem fedik gázok, így a szervek jobban vizsgálhatóak. A lehető legpontosabb diagnózis felállításához ezért javasolt éhgyomorra érkezni a szűrésre. Vizet azonban mindenképpen fogyasszon, a laborvizsgálat miatt jó a hidratáltság, a kis-medencei ultrahang miatt pedig előnyös, ha a hólyag folyadékkal telt.

A laborszűrés része a vizelet vizsgálata is, ezért kérjük hozzon mintát magával. A minta levételéről bővebben a Mi történik a szűrővizsgálat során? részben olvashat.

A szűrővizsgálat bővített laborcsomagot tartalmaz. Amennyiben Ön szeretne ezeken felül további laborértékeket is kérni, kérjük jelezze előre, de legkésőbb a vérvételkor.

A szívultrahang és az EKG vizsgálathoz szükséges a mellkasát és a bokáját is szabaddá tenni, ezért a szűrővizsgálaton való részvételkor a ruházat kiválasztása esetén érdemes ezt is figyelembe venni.

Amennyiben Önnek van korábbi ultrahang lelete, érdemes magával hoznia, hogy egy esetleges eltérés összehasonlítható legyen a régebbi állapottal. Például, ha Önnek korábban cisztát vagy köveket diagnosztizáltak, az aktuális állapot módosíthatja a további kezelést, teendőket.

Kérjük érkezzen a foglalt időpontja előtt 5-10 perccel korábban.

A szűrővizsgálatokhoz beutaló nem szükséges. 

Mi történik a szűrővizsgálat során?

  • Az érkezése után először felvesszük az adatait.

1. Laborvizsgálatok – vérvétel

  • A vérvétel előtt néhány kérdést tesz fel Önnek az asszisztens, például, hogy előfordul-e, hogy Ön elájul vagy rosszul lesz a vérvételkor. Ha igen, akkor javasolja, hogy feküdjön le, megelőzendő egy esetleges balesetet. 
  • Az asszisztens megkéri Önt, hogy valamelyik karját tegye szabaddá illetve, hogy szorítsa ökölbe a kezét. Közben a felkarjára egy rugalmas szorító pántot helyez fel és manuálisan kitapintja, hogy hol talál megfelelő vénát az Ön könyökhajlatában. Amennyiben nem talál, akkor a másik karját is megnézi. Azonban, ha egyik könyökhajlatban sem sikerül alkalmas vénát találni, szóba jöhet még az alkar vagy a kézhát.
  • Miután megtalálta a megfelelő vénát, első lépésként fertőtleníti a területet, ahonnan a vért fogja venni, ez kissé hűvös érzetet kelthet.
  • A vérvétel egy invazív beavatkozás, melynek során, általában a könyökhajlatban, az asszisztens az egyik vénába tűt vezet be, hogy a szükséges mennyiségű vért levegye. A beavatkozás során előfordulhat haematoma (vérömleny) vagy ritkán phlebitis (vénagyulladás) kialakulása is. Ezek a leggondosabb és legóvatosabb eljárás során is előfordulhatnak, szövetgyengeség vagy más ok miatt. A tű bevezetése a vénába enyhe nyomásérzetet vagy hirtelen éles szúrásérzetet kelthet, mely nem tartós. Minden esetben jelezze a mintát vevő kolléganőnek, ha bármi kellemetlenséget tapasztal, a karját azonban ne mozgassa, amíg a tű a vénában van.
  • Miután a megfelelő mennyiségű vért levette, a szúrás helyére egy steril géz lapot helyez az asszisztens, melyet egy ragtapasszal rögzít és megkéri Önt, hogy az egyik ujjával tartsa nyomva néhány percig, közben a karját hagyja nyújtva. Amennyiben túl korán engedi el a nyomást, nagyobb eséllyel alakul ki vérömleny a szúrás helyén.
  • Ritkán előfordulhat, hogy az elsőre megfelelőnek tűnő vénából, mégsem sikerül elegendő vért venni, ilyenkor szükségessé válik egy másik szúrás. Még ritkábban az is előfordulhat, hogy bizonyos betegségek, súlyos dehidráltság, stb. miatt, adott pillanatban nem sikerül levenni a megfelelő mennyiségű vért. Ilyenkor lehetséges, hogy nem minden tervezett faktort tudnak kiértékelni a laborban, illetve, ha egyáltalán nem sikerül a vérvétel, akkor egy későbbi időpontban megismételhető.
  • A nagyrutin tartalmazza a következő vizsgálatokat: Vérkép automatával, süllyedés, Glükóz, Karbamid, Kreatinin, Húgysav, Nátrium, Kálium, CRP, Vas, Transzferrin, Transzferrin szaturáció, Koleszterin, Triglicerid, HDL, LDL, Össz billirubin, GOT, GPT, GGT, Alkalikus foszfatáz, LDH.

     

 2. Laborvizsgálatok – vizelet

  • A vizelet vizsgálatához szükséges mintát egy steril csőben tudja leadni a szűrővizsgálat napján. A mintát a reggeli első, úgynevezett középsugaras vizeletből javasolt venni. Ez azt jelenti, hogy tisztálkodás után kienged egy kis mennyiségű vizeletet a hólyagból, majd a vizeletsugár alá tartja a steril edényt, amit körülbelül maximum két harmadáig megtölt a vizelettel. Ezután elveszi az edényt. Miután végzett, az edényt azonnal zárja be, ha szükséges öblítse le és törölje szárazra. Ha nem azonnal adja le a mintát, érdemes becsomagolva a hűtőszekrény ajtajába helyezni a leadásig. Amennyiben nem tud a szűrővizsgálatra otthon levett mintát hozni, akkor lehetősége van a rendelő  mosdójában is levennie a mintát.

3. Ultrahang vizsgálat – hasi és kismedencei terület

  • A hasi területek ultrahang vizsgálata előtt a radiológus néhány kérdést tesz fel Önnek, például korábbi, a hasi szerveket érintő műtétekről, ismert krónikus betegségeiről, esetlegesen felmerült aktuális panaszairól.
  • Ezután megkéri, hogy a has és az alhas területét tegye szabaddá és feküdjön fel a vizsgáló ágyra. A vizsgálat hanyatt fekve történik, melynek során különböző testhelyzet-változtatásra, kezének felemelésére kéri majd az orvos. Jelezze az orvosnak, ha Önnek olyan mozgásszervi vagy egyéb panasza van, amely nehezítheti a vizsgálatot. 
  • Az ultrahang készülék egy modern elektronikus szerkezet, melynek kijelzőjén az orvos észlelni tudja a vizsgált terület szervein, szerveiben látható esetleges elváltozásokat. A géphez egy ultrahangfej kapcsolódik, a vizsgáló orvos ezt helyezi az Ön bőrére, kontakt anyagként vizes bázisú ultrahangzselét használva. Az ultrahangzselé hűvös, ez kellemetlen érzést kelthet. A zselé semmilyen hatóanyagot nem tartalmaz, vizes bázisa miatt foltot nem hagy.
  • A radiológus ellenőrzi a hasi szerveket: epehólyag, epevezeték, máj, hasnyálmirigy, lép, vesék, mellékvesék, hasüreg, hasi aorta, belek, és a kismedencei szerveket: méh, petefészkek, petevezetékek illetve prosztata, húgyhólyag, húgyvezeték. Azért, hogy adott területre minél jobb rálátása legyen, megkéri Önt a vizsgálat közben, hogy forduljon jobb és bal oldalára vagy emelje a karjait a feje fölé. Előfordul, hogy a vizsgáló fejet erőteljesebben szükséges a szervre nyomni, húzó, toló préselést végezni vele. Ezek pillanatnyi, kellemetlen nyomás érzést okozhatnak.
  • A vizsgálat során kéri majd Öntől az orvos, hogy vegyen mély lélegzeteket, ezeket a hasába szívja be, mert így segítheti Ön hatékonyabbá tenni a vizsgálatot. A levegőt ameddig tudja tartsa bent, az orvos jelzi, hogy mikor fújja ki és vegyen újabb mély lélegzetet.
  • Amit a vizsgálat alatt tapasztal az orvos, azt megosztja Önnel köznyelven, közben pedig diktálja a leletet az asszisztensnek szakmai, latin nyelven. Amennyiben Önnek kérdése adódik, ha lehet várja meg az adott terület vizsgálatának végét és utána kérdezzen.
  • Fontos tudni, hogy mire nem való az ultrahang vizsgálat. Hasi és kismedencei területen az ultrahanggal nem diagnosztizálunk gyomrot, erre a legalkamasabb a gyomortükrözés. Nem végzünk hüvelyi ultrahang vizsgálatot, a női reproduktív szerveket csak szerkezetileg, hasfalon keresztül vizsgáljuk. A belek vizsgálatánál az ultrahang önmagában nem elégséges diagnosztikai eszköz, amennyiben ilyen jellegű panasza van, javasolt belgyógyásszal konzultálni első körben. 

4. Ultrahangvizsgálat – Carotis ultrahang

  • Szűrőcsomagunkban a nyaki területen a pajzsmirigyek, a nyaki lágyrészek, a nyálmirigyek valamint a nyaki erek Carotis vizsgálatát végezzük.
  • A vizsgálat háton fekve történik, az orvos megkéri, hogy a fejét kissé hajtsa hátra, így az álla felfelé emelkedik és a nyak elülső része megfeszül. Ez a mozdulat fájdalommal nem jár, enyhe feszülést érezhet. A vizsgálat előrehaladtával megkéri Önt, hogy fordítsa a fejét jobbra és balra. 
  • A nyak területét illetve a vizsgálófejet ultrahangzselével bekeni, mely hideg, hűvös érzetet okoz. A zselé semmilyen hatóanyagot nem tartalmaz, ruházaton, bőrön foltot nem hagy.
  • Carotis vizsgálat során, ha az orvos szükségét látja, bekapcsolhatja az ultrahangkészülék hangszóróját, ezáltal hallhatóvá válik az erekben áramló vér mozgása. Ez a hang erőteljes, esetleg ijesztő is lehet. E vizsgálat célja, hogy megállapítsa a nyaki erek átjárhatóságát. Jellemzően a nyaki erek állapota jól érzékelteti a szervezet ereinek állapotát. A vizsgálat fájdalommentes, nem tartalmaz kontrasztanyagos vizsgálatot.
5. Ultrahangvizsgálat – Pajzsmirigy ultrahang
 
  • pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata során a szerv morfológiájáról (fizikai állapotáról) kaphatunk tájékoztatást. A szervi elváltozás utalhat krónikus vagy akut gyulladásra, esetleg immunbetegségre. A pajzsmirigy az egyik legérzékenyebb szervünk, szerkezete és működése fontos előjelzője lehet más betegségeknek is. A lebenyeinek állapota, az esetleges ciszták vagy göbök jól kimutathatóak az ultrahangvizsgálattal. Mindig ajánlott a pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal egyidőben laborvizsgálatot is végeztetni, mert a két vizsgálat együttesen tudja kizárni vagy megerősíteni a pajzsmirigy betegségeit. A pajzsmirigy vizsgálat nem invazív, nem része semmilyen kontrasztanyag bejuttatása sem.
6. Ultrahangvizsgálat – Nyaki lágyrész ultrahang
 
  • A nyak egyéb lágyrészeinek vizsgálata hasonlóan zajlik, mint a pajzsmirigy vizsgálata, a nyálmirigyek, az állkapocs alatti lágyrész vizsgálata általánosan ritkán jelez eltérést. A leggyakoribb eltérés egy esetleges régebbi gyulladás nyoma szokott lenni.
  • Az ultrahang vizsgálatok végén rendelkezésére áll papírtörlő, amellyel az esetleges ultrahangzselé maradványokat le tudja törölni a bőréről.
  • A vizsgálat eredményeit papír alapon azonnal kézhez kapja.
7. Szív- és érrendszeri vizsgálatok – vérnyomás mérés – testsúlymérés
  • Jelenleg Magyarországon az egészségügyi protokoll szerint a 140/90 érték elfogadott normál vérnyomásként. Vérnyomás mérés felkaron történik. Általában bal karon végezzük, de bármelyik karon végezhető. 
  • Vizsgálat előtt megkérjük, hogy üljön le kényelmesen, tegye szabaddá a felkarját, húzza fel az ing vagy poló újját úgy, hogy a vérnyomásmérő készülék mandzsettáját teljes szélességében, gyűrődésmentesen fel tudjuk helyezni. A mandzsetta akkor van jó helyen, ha nem takarja a könyököt és a könyökhajlatot.
  • A vérnyomásmérés alatt megkérjük, hogy ne mozogjon és ne beszéljen, lehetőleg lazán, nyugodtan, kényelmesen üljön.
  • Az asszisztens elindítja a vérnyomásmérőt, amely halk, berregő hangot hallatt és el kezdi feltölteni levegővel a mandzsettát. Ez a folyamat átmenetileg erős, szorító érzéssel jár, enyhe fájdalmat is okozhat. Néhány másodpercig tart ez az állapot, amíg beméri a készülék az értékeket. Amikor végzett, automatikusan kiereszti a levegőt és megszűnik a szorító érzés.
  • A kijelzőn megjelenik a szisztolés érték, a diasztolés érték, valamint a pulzus szám.
  • Kardiológiai vizsgálathoz hozzátartozik a beteg testsúlyának mérése, amit a későbbiekben a terheléses EKG-nál felhasználunk.

8. Szív – és érrendszeri vizsgálatok – EKG vizsgálat és Szívultrahang 

  • Az EKG vizsgálat során az Ön csuklóira és bokáira, illetve a mellkasára érzékelőket helyeznek, amelyek segítségével az EKG készülék, görbéket leírva, kijelzi az Ön szívének, szívmüködésének pillanatnyi állapotát. 
  • A vizsgálat előtt az asszisztens megkéri Önt, hogy a mellkasát, a bokáját és a csuklóját tegye szabaddá. Ezért javasolt olyan ruházatban érkezni, amellyel ez könnyen megoldható. 
  • A vizsgálat háton fekvő helyzetben történik. Miután a vizsgálóágyra feküdt, felkerül a csuklóira és bokáira egy-egy nagyméretű fém csipesz, melyen ultrahangzselé vagy kontakt folyadék van, ezek hideg érzetet keltenek. A mellkasára 6 db kisméretű vákuumos gumiharang kerül, szükség esetén szintén kontakt anyaggal. A vákuum kissé kellemetlen érzést kelthet, illetve eltávolítása után, a vákuum hatás miatt, bőrpír maradhat a bőrön, amely kb. 5-10 perc múlva eltűnik. 
  • Az érzékelőkhöz vezetékek csatlakoznak, ezek közvetítik a jeleket a géphez. Miután minden érzékelő a helyére került, megkéri az asszisztens, hogy feküdjön mozdulatlanul, izmait lazítsa el és ne mozogjon, ne beszéljen. Az EKG gép nagyon érzékeny minden izom mozgásra, remegésre reagál és kiugrások, hibás rajzolatok jelennek meg a gép monitorján. Az asszisztens még néhány beállítást végez a gépen. Adott pillanatban elindul a nyomtatás és a gép egy szalagra rögzíti a görbéket. 
  • Miután a nyomtatás véget ért, az asszisztens leveszi Önről az érzékelőket majd jelzi, hogy továbbra is maradjon fekve.
  • Ezután jelzi az asszisztens, a vizsgálat folytatását amit a kardiológus vizsgálattal és szívultrahanggal folytat.
  • A szívultrahang folyamán a beteg bal oldalára fekszik és közben jobb karját a feje fölé emeli, majd a kardiológus elkezdi a vizsgálatot.
  • A vizsgálat folyamán ismételt ultrahang zselé használatával mozgókép készül a szívről és a környező nagy erekről.
  • A vizsgálat során számos fontos információ nyerhető a szív állapotáról. Így a különböző szívüregek és nagy erek méretéről, az áramlási viszonyokról, a billentyűk működéséről, egyes szívrészletek mozgásáról, a szívburok állapotáról és a benne lévő folyadék mennyiségéről, valamint összességében a pumpafunkcióról.
  • A szívultrahang fájdalommentes vizsgálat.
  • A képalkotó vizsgálat befejeztével, rendelkezésére áll papírtörlő, amellyel az esetleges ultrahangzselé maradványokat le tudja törölni a bőréről.
  • A beteg vizsgálat végeztével felöltözhet.
  • A vizsgálat eredményeit (EKG, szívultrahang) papír alapon azonnal kézhez kapja.

Mi történik a vizsgálatok után?

Amikor az utolsó vizsgálat is befejeződik és Ön felöltözött (kardiológia), ekkor a kardiológus összefoglalja az összes elvégzett vizsgálat eredményeit amely tartalmazza a labor eredményeket, írásos ultrahang leleteket (hasi és kismedencei ultrahang, pajzsmirigy és nyaki lágyrész valamint Carotis ultrahang), EKG papírját, szívultrahang eredményét és a kardiológiai vizsgálatok összesítését. 
A vizsgálatok eredményeivel kapcsolatban felmerülő kérdésekre a kardiológus válaszol.   Ezután megkérjük, hogy fáradjon ki a recepcióhoz. 

  • Kérjük győzödjön meg róla, hogy valamennyi ruháját, dokumentumát (korábbi leletek), iratait eltette.
Megelőzés képpen, az Ön és családja megnyugtatása érdekében érdemes ezt az alap szűrőcsomagot évente megismételni. Az idejében felismert, diagnosztizált betegségek gyógyulási esélye a legsúlyosabb kórok esetében is sokkal nagyobb, mint a hosszan lappangó, utolsó pillanatban kiderülő betegségeknél.

A szűrővizsgálat ára 119 900 Ft.

A csomag laborvizsgálatokat, ultrahangvizsgálatokat valamint  szív-érrendszeri vizsgálatokat tartalmaz. Minden csomaghoz ajándék TSH vizsgálat (pajzsmirigy labor marker) tartozik.