Csecsemő- és gyermekkardiológia
Gyermekkardiológia az újszülött-, csecsemő- és gyermekkori veleszületett szívfejlődési rendellenességekkel és a szerzett szív- és érrendszeri betegségekkel (gyulladások, ritmuszavarok, szívizombetegség) foglalkozik. Hazánkban éves szinten még mindig több száz gyermek születik valamilyen szívbetegséggel. A gyermekkardiológia fejlődésének köszönhetően egyre több, korábban gyakran rejtve maradó veleszületett szívhibát sikerül korán kiszűrni.
Csecsemő- és gyermekkardiológia
Rendelési idő
Péntek 9:00-15:00
Hogyan érkezzek a rendelésre?
A legfontosabb tudnivalók, hogy felkészült legyen.
Mi történik a vizsgálat során?
Rövid ismertető, hogy biztosan ne érje meglepetés.
Mi történik a vizsgálat után?
Néhány információ a jövőbeli teendőiről.
Vizsgálatok árai
Időpontfoglalás
Telefon
info@monormed.hu
Mikor érdemes kardiológushoz fordulni?
- A gyermekek nagy részénél hallható szívzörej és ezen esetek hátterében csak ritkán találunk szívbetegséget, de mindenképpen érdemes erről meggyőződni. Veleszületett szívbetegség az újszülöttek kb. 1%-ánál fordul elő (ritka) és nagy része enyhe formájú.
- A családban előforduló veleszületett szívbetegség esetén érdemes a testvérek kardiológiai szűrővizsgálata is panaszmentes állapotban is.
- Csecsemőkorban mindenképpen, de későbbi életkorban is felmerülhet szívbetegség gyanúja súlyfejlődésbeli elmaradás, etetési nehézség, gyakori hurutos betegségek esetén. Az önállóan, aktívan mozgó gyermekek fáradékonysága, terhelésre jelentkező nehézlégzése is gyanút kelthet.
- Szapora szívdobogás érzés ritmuszavarra utalhat, érdemes kardiológushoz fordulni.
- Az igen változékony formában megjelenő mellkasi fájdalom gyermekkorban nagyrészt nem szíveredetű panasz, de ezt kardiológiai vizsgálattal mindenképpen ki kell zárni.
- Sportorvosi javaslatra is gyakran végzünk rutin kardiológiai vizsgálatot. Gyermekek esetében nagyon fontos a rendszeres testmozgás, melynél a rendszeresség inkább fontos, akár csak tömegsport jelleggel is, nem a versenyszerű sport a legfontosabb. Rendszeres kardiológiai ellenőrzés mellett a szívbeteg gyermekek nagy része is sportolhat, csak igen kis betegcsoportnak nem javasolt a sportolás.
Hogyan érkezzek a rendelésre?
- Hozza magával legutóbbi labor vizsgálatának eredményét.
- Hozzon magával minden olyan egészségügyi dokumentációt, amely a szakorvosi vizsgálat során a panaszok feltárásában fontos lehet. Korábbi vizsgálatok eredményét, ambulán lapokat, ultrahang, röntgen, MRI vagy CT felvételeket.
- Írja össze panaszait annak érdekében, hogy a vizsgálat során minden kérdésére választ kapjon
- Írja össze, hogy milyen gyógyszereket szed és azokat milyen gyakorisággal és milyen mennyiségben szedi.
- Amennyiben rendelkezik beutalóval hozza el magával.
- Abban az esetben, ha vérnyomás problémája van, akkor célszerű előtte pár nappal naponta kétszer írja megmérnie a vénymását és az adatokat felírni, majd elhozni a szakorvoshoz.
Mi történik a vizsgálat során?
- Az első és talán legfontosabb lépés egy rövid ismerkedés, a gyermekkel (és persze a szülövel) történő bizalom kiépítése, mely meghatározza a vizsgálat további menetét. A barátságos kapcsolat minden résztvevő számára eredményessé teszi a vizsgálatot.
- Ez után következik az asszisztensnő által végzett EKG vizsgálat, vérnyomásmérés és véroxigén-szint (“szaturáció”) mérés. Eközben van idő a panaszok, tünetek részletes megbeszélésére.
- Az orvosi vizsgálat során fizikális vizsgálat és szívultrahang vizsgálat történik, majd részletesen megbeszéljük az eredményeket, a szükséges teendőket.
- Szükség esetén 24 órás EKG vizsgálat (Holter-EKG) történhet, mely során egy egész napon át monitorizáljuk a szívműködést otthoni, mindennapi körülmények között hordozható kicsiny EKG készülékkel.
- Magas vérnyomás esetén a 24 órás vérnyomásmérőt (ABPM) szintén otthoni, mindennapi élethelyzetben viseli a gyermek, majd kiolvassuk és elemezzük az eredényeket.
- Terheléses EKG vizsgálat a rendelőben történik, mely során mozgás közben rögzítjük a szívműködést, ezért ezen vizsgálatra érdemes kényelmes, sportos ruházatban érkezni.
- Az eszközös vizsgálatokat (Holter-EKG, terheléses EKG és ABPM) csak előzetes részletes szakorvosi vizsgálatot követően végzünk a kardiológus szakorvos javaslata alapján.
Mi történik a vizsgálat után?
- A vizsgálatot követően ambuláns lapot kap, melyen a vizsgálat során elhangzott panaszok, javaslatok, kezelési módok szerepelnek
- Szükség esetén szakorvosunk kontroll vagy terheléses vizsgálatot javasol
- Szükség esetén további vizsgálatok érdekében időpontot foglalunk a MonoMed Egészégügyi Centrumban
- Amennyiben nincs olyan szakorvosunk, akire Önnek szüksége lenne javasolni fogunk partner intézményeikből.